środa, 14 października 2009

RÓŻE - MOTYW ZDOBNICZY W PORCELANIE.
Róża była i jest jednym z najczęściej stosowanych motywów kwietnych w zdobnictwie porcelany. Trudno się temu dziwić, wszak ten kwiat jest pełen wdzięku i urody.Nie ukrywam, że to jeden z moich ulubionych wzorów, choć mam też wielką słabość do fiołków i niezapominajek, ale o tym będzie innym razem. Dziś kilka przykładów z jej udziałem.

3 komentarze:

  1. Trudno wśród kwiatów znaleźć taki, który miałby więcej znaczeń niż róża i łączyłby w sobie aż tyle wartości przeciwstawnych. Dzięki swojemu nieodpartemu urokowi stała się wyjątkowym kwiatem posiadającym wiele niesamowitych odsłon. Czerwona to namiętność, ale też wstyd, małżeństwo i macierzyństwo, próżność świata i przelana krew; biała to cnota, czystość, dziewictwo, pobożność; żółta to zazdrość, niewierność; błękitna– rzecz niemożliwa a czarna – rzecz nieosiągalna. Kwiat róży to symbol piękna, delikatności i dobra. Cierń – to wszystkie cechy będące zaprzeczeniem tych wartości.
    http://www.dobrypasterz.pl/archiwumwyd.php?w=227&d=art&art=4276

    OdpowiedzUsuń
  2. Kochani każdy komentarz to dla mnie miła niespodzianka.Proszę piszcie swoje imiona czy pseudonimy, bym mogła sie jakoś do Was zwracać:)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails